خانه برند وبلاگ ماندگاری نام برند تجاری در ذهن مشتری چه اهمیتی دارد؟

ماندگاری نام برند تجاری در ذهن مشتری چه اهمیتی دارد؟

ماندگاری نام برند در ذهن مشتری مهم‌ترین قدم برای رشد و گسترش کسب و کار است. بعد از ثبت شرکت و شروع به کار آن، برند تجاری باعث جذب مشتری می‌شود و باید محبوب شدن برند تجاری در بین مشتریان بسیار مورد توجه قرار گیرد. چند نمونه از راه‌های ماندگاری نام برند تجاری را در این مقاله از وبلاگ خانه برند توضیح می‌دهیم.

  1. فرستادن کارت پستال برای مشتریان: فرستادن کارت پستال باعث ارتباط مشتری با برند تجاری و ماندگاری نام برند در ذهن مشتری می‌‌شود. تماس شخصی با مشتری به ماندگاری نام برند در حافظه‌ی مشتری بسیار کمک می‌کند. با روش‌های خلاقانه، شعر، طنز یا نوشتن چیزی با دست خط خودتان می‌توانید ذهنیتی زیبا از برند خود در ذهن مشتری ثبت کنید.
  2. به‌روز نگه‌داشتن مسائل مربوط به برند تجاری: باید به‌طور مداوم تمام کانال‌هایی که با اسم برند شما در ارتباط هستند را به‌روز نگه‌دارید. مانند اینکه همیشه باید سربرگ نامه‌های اداری شما با لوگو و نام برند شما تطابق داشته باشد تا در حافظه مخاطب نقش ببندد امضای ایمیل‌هایتان باید همیشه آپدیت و طبق استراتژی کسب و کارتان باشد. برای موفقیت در به‌ روز بودن برند تجاری باید مجموعه‌ای از اسناد مربوط با علامت تجاری خودتان را تهیه کنید. این اسناد پایه‌های کسب و کار شما هستند.
  3. قانون کیفیت برند: کیفیت یک برند بسیار با اهمیت است اما نام تجاری با کیفیت ساخته نمی‌شود! به عنوان نمونه: ساعت رولکس زمان را دقیق‌تر نشان می‌دهد؟ یا نوشابه پپسی از کوکاکولا بدمزه‌تر است؟ طبق تحقیقات صورت‌ گرفته نتایج تحقیقات نشان‌ دهنده‌ی این است که ثبت برند در کنار کیفت بالا به ماندگاری نام برند بسیار کمک می‌کند.
  4. قانون رنگ: یک نام تجاری باید رنگ متناسب با خود را کشف و استفاده کند. به عنوان مثال برندی که مربوط به بخاری و وسایل گرمایی است از رنگ‌های مانند زرد یا نارنجی استفاده می‌کند و یا شرکت جواهرسازی تیفانی رنگ آبی خاصی را که به “آبی تخم رابین” مشهور است، برای خود انتخاب کرده است.
  5. تبلیغات: با تبلیغات مناسب و گسترده هر نام تجاری می‌تواند ماندگار شود. تبلیغات نمی‌تواند به تنهایی باعث ماندگاری نام برند شود اما تأثیر بسیار زیادی دارد.
  6. انتشار دادن آگهی در سایت‌های معروف و معتبر و مرتبط با کارتان: نشر آگهی در شناخته شدن نام برند بسیار مؤثر است. زیرا اکثر مردم از این سایت‌ها دیدن می‌کنند. در نشر خبرنامه از لوگوی برند، فونت منظم، تیتر مناسب، رنگ لوگو و تصاویر آن باید استفاده مناسب شود زیرا در ذهنیت مخاطب می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد و باعث علاقه مخاطبین به برندتان شود .در آخر آگهی حتما آدرس سایت اصلی یا شبکه اجتماعی یا هشتگ مربوطه را گذاشته و مخاطب را به آن دعوت کنید تا مخاطب آن را دنبال کند.
  7. برقراری همیشگی ارتباط از طریق شبکه های اجتماعی با مخاطبین: بهترین و برترین ابزار برقراری ارتباط همیشگی با مشتریان شبکه های اجتماعی هستند. با انتشار دائم و منظم پست و به‌ روز نگه‌داشتن آن، ارتباطتان را با مشتریان افزایش دهید، به سؤالات مشتریان در شبکه‌ها با لحن آرام و مناسب پاسخ‌گو باشید، چون ذهنیت بسیار خوبی برای مشتری ایجاد می‌کند.
  8. حد و مرز: یک نام تجاری نباید با هیچ حد و مرزی روبرو شود. مانند نوشابه هینیکن که محصولش را بدون هیچ حد و مرزی به ۱۷۰ کشور دنیا صادر می‌کند و در بین مردم بسیار محبوب و پرفروش است.
  9. معروفیت برای ثبت علامت تجاری باید شهرت کسب کنیم. آغاز یک نام تجاری از راه معروفیت آن شکل می‌گیرد. پیشگام بودن یکی از راه‌های معروف شدن و ماندگاری نام برند است. مانند مک دونالد که به‌دلیل خاص بودن و معروفیتش در ۱۱۹ کشور شعبه دارد یا مانند بستنی کیم که اولین برند بستنی ایران بود با اینکه دیگر اثری از آن نیست به علت معروفیت آن زمانش همچنان نامش باقی مانده است.

با کمک و رعایت این راه‌ها می‌توانید همیشه باعث ماندگاری نام برند تجاری در ذهن مشتری های خود شوید.

مطالب مرتبط

۸ آذر ۱۳۹۶

برند ریباک (Reebok) در سال ۱۹۵۸ توسط دو نوه بنیان‌گذار کفش‌دوزی، ایجاد شد و نام آن را با الهام از یک غزال آفریقایی، ریبوک نامیدند که نهایتا با کمپانی فاستر و پسران ادغام گردید.

۸ آذر ۱۳۹۶

برندسازی شهری که امروزه مسئولان شهری به آن می‌اندیشند، برگ برنده یک شهر در رقابت‌های اقتصـادی و اجتماعی برای توسعه گردشگری می‌باشد. موضوعی که در این نوع برندسازی باید به آن توجه کرد این است که چگونه فرهنگ، تاریخ، معماری، مناظر و محیط باهم ترکیب شوند تا از طرف اکثریت مردم مورد قبول واقع شود.

۸ آذر ۱۳۹۶

برند میهن در سال ۱۳۵۵ توسط برادران پایداری در شهر اسلامشهر پایه‌گذاری شد. ایوب پایداری مدیرعامل و پایه‌گذار برند میهن که اکنون یکی از چهره‌های شاخص صنعت، تولید و کارآفرینی ایران است از هیچ شروع کرده بود ولی اکنون ۶۵ درصد سهم بازار بستنی در ایران به برند میهن تعلق دارد.

۵ آذر ۱۳۹۶

مهندس محمود خلیلی بنیان‌گذار صنعت گاز مایع در ایران و بنیان‌گذار برند بوتان می‌باشد. او پس از سفر به خوزستان و آگاهی از این موضوع که یکی از فرآورده‌های با ارزش نفت یعنی گاز مایع بدون استفاده سوزانده می‌شود به همراه پسرش مقدمات تاسیس شرکت بوتان را فراهم کرد.

۵ آذر ۱۳۹۶

برند مک دونالد جزو بزرگ‌ترین و معروف‌ترین فست‌فودهای زنجیره‌ای جهان است. اولین شعبه‌ی این رستوران در سال ۱۹۴۸ توسط ۲ برادر به نام‌های ریچارد و موریس مک دونالد در سن‌برناردینوی کالیفرنیا راه‌اندازی شد.

۴ آذر ۱۳۹۶

برند شخصی برندی است که نشان دهنده‌ی چهره عمومی فرد ‌باشد یعنی باید شخصیت درونی فرد با رفتار اجتماعیش یکی باشد و بتواند یک تصویر عمومی مشخص، قدرتمند و متقاعدکننده داشته باشد. برای داشتن برند شخصی قوی فرد باید نقاط ضعف و قوت خود را بشناسد.