خانه برند

مرکز تخصصی ثبت علامت تجاری و خرید و فروش برند

قانون علائم تجاری و طرح‌های صنعتی ایران درباره ثبت برند تجاری این چنین می‌گوید:

حق استعمال علامت تجاری فقط برای کسی شناخته خواهد شد که علامت خود را به ثبت رسانیده باشد.

به عبارتی دیگر هرگاه از طریق قانونی یک عبارت، اسم، شکل، طرح، لوگو و … را ثبت کنیم، به این عمل ثبت برند یا ثبت علامت تجاری می‌گویند. بنابراین اگر افرادی از عین یا مشابه نام تجاری ثبت شده ما برای فروش و بازاریابی کالاهای خود استفاده کنند، می‌توانیم در دادگاه علیه آنها طرح دعوی کنیم.

در واقع با ثبت برند از شهرت و اعتبار کسب و کار خود دفاع می‌کنیم.

مراحل ثبت برند تجاری

برای ثبت برند تجاری در ابتدا باید تقاضانامه‌ای به نام اظهارنامه ثبت علائم تجاری (درخواست ثبت برند) را تسلیم اداره ثبت علائم تجاری و مالکیت‌‌های صنعتی نماییم.

اظهارنامه باید شامل نام و نام خانوادگی، محل سکونت صاحب برند و ده نسخه از لوگو یا طرح علامت مورد تقاضا باشد. همچنین باید مشخص شود علامت مورد تقاضا برای چه کالا یا کالاهایی، مثلا رب گوجه فرنگی، حبوبات یا صابون استفاده خواهد شد.

متقاضی ساکن هر کجا که باشد، چه تهران چه شهرستان و چه خارج از کشور، باید در اظهارنامه محلی را در تهران مشخص کند تا تمام ابلاغیه‌ها و نامه‌ها به آنجا ارسال شود. (در حال حاضر تمام این مراحل به صورت اینترنتی انجام می‌شود)

اداره ثبت علائم و طرح‌های صنعتی وظیفه دارد ظرف مدت ۱۵ روز کاری از تاریخ تسلیم اظهارنامه نسبت به رد یا قبول آن اقدام نماید.

این اداره در روند رسیدگی به این سه شرط عمل می‌کند:

  1. نام تجاری مورد تقاضا از علائم ممنوعه نباشد و بیانگر کالا باشد نه اسم عام.
  2. قبل از این به نام شخص یا شرکت دیگری ثبت نشده باشد.
  3. شبیه برندی که قبلا توسط شخص یا شرکتی دیگر ثبت شده است نباشد.

اگر اظهارنامه ثبت برند تجاری رد شود، دلیل آن باید کتبا به متقضی اعلام شود و متقاضی تا ده روز از تاریخ ابلاغ فرصت اعتراض دارد.

اگر اظهارنامه قبول شود یا بعد از رد تقاضا حکم قطی مبنی بر قبول آن صادر شود،‌ اداره ثبت شرکتها نسبت به ثبت برند تجاری اقدام می‌کند و مراتب را جهت اطلاع عموم در روزنامه رسمی کشور به چاپ می‌رساند.نوشته‌های مرتبط با: ثبت برند چرا و چگونه انجام می‌شود و چه مزایایی دارد؟

تاکنون ۰ دیدگاه برای "ثبت برند چرا و چگونه انجام می‌شود و چه مزایایی دارد؟" ثبت شده است.


۹۱۲۲۱۲۸۱۹۱ ۹۸+

مشاوره و خرید برند آماده

Holler Box