خانه برند

مرکز تخصصی ثبت علامت تجاری و خرید و فروش برند

نشان تجاری ، برند تجاری و یا علامت تجاری واژه‌هایی هستند که وقتی از آن‌ها صحبت می‌شود، برندهای معروفی مثل: اپل، نوکیا، سونی و… را به یاد می‌آوریم. این‌ نشان می‌دهد که قوی‌ترین نام و نشان‌‌ تجاری چه در ایران و چه در جهان، اکثر فعالیت‌های کسب و کارشان روی بازارهای صنعتی متمرکز شده و دقیقا هدف از نام و نشان‌ تجاری در بازارهای صنعتی این است که باعث شوند محصولاتشان شناسایی شود.همچنین معرفی خدمات محصول و متمایز ساختن آن‌ها از سایر رقبا، تضمینی از کیفیت محصول و عملکرد آن هستند به این ترتیب مشتری افزایش یافته و دچار ریسک و تردید در هنگام خرید نمی‌شود. این یعنی اطمینان لازم به محصول و نشان تجاری آن را  پیدا کرده است.

امروزه به دلیل سبک‌های جدید زندگی، مشتریان ماهرتر و پیشرفته‌تر شدند، رفتار خرید متفاوت شده و اکثر آن‌ها به طور نمادین از محصول لذت می‌برند. در نتیجه دو روند اساسی در برند سازی به وجود آمده است:

  1. ساخت نشان تجاری که با استفاده از استعاره‌ها باشد.
  2. ایجاد روابط بین مشتری و برند تجاری.

امروزه برندسازی براساس هویت فردی بیشتر از برندسازی براساس ویژگی‌های محصولات و شرکت‎‌ ها در سیاست‌های برند سازی اهمیت پیدا کرده.

پیدایش فناوری و اینترنت و تنوع فرهنگی و اجتماعی از عوامل تأثیرگذار بر پیدایش برندسازی مدرن است. اما نقطه‌ ضعف در رابطه با این موضوع این است که جوایز و هدایا در برندهای اینترنتی باعث شد که برندهای غیر اینترنتی ضعیف شوند.
به طور عمده شبکه‌های اینترنتی یک فرصت خوب و مناسب هستند تا شرکت‌ های تجاری برندهای خود را گسترش دهند به عنوان مثال این امکان برای مشتریان فراهم می‌شود که از طریق فروشگاه‌های اینترنتی بسیاری که امروزه وجود دارد، کالای خود را براساس خصوصیات ظاهری مثل: شکل، اطلاعات کیفی و تبلیغاتی که از کالای مورد نظر دیده و شنیده اند انتخاب کنند.

اعتبار و تجربه‌ی شرکت تأثیر زیادی بر خرید مشتری دارد. از این رو بهتر است شرکت‌ ها تمرکز اصلی خود را روی برند بگذارند تا خود محصول، چرا که امروزه ذهنیت مشتریان بر اساس نشان تجاری شکل گرفته و بر این اساس است که محصول خود را انتخاب می‌کنند.

بنابراین شرکت‌ ها و سازمان‌های تجارتی باید از تمام قدرت تفکر و نوآوری خود برای طراحی برند و افزایش اعتبار آن برند استفاده کنند. یکی از این راه‌ها برای افزایش اعتبار برند تجاری، وب‌ سایت ها هستند. وب سایتها برای این‌که تاثیرگذار باشند باید درک درستی از اهداف مشتریان داشته باشند و فعالیت‌های خود را براساس نیازهای مشتریان تنظیم کنند به این ترتیب ارتباط خوبی بین وب سایت و برند اینترنتی با مشتریان وفادار به وجود می‌آید. جلب اعتماد مشتری لازمه‌ی موفقیت در هر کسب و کاری است و این اعتماد باعث پیشرفت شرکت و وب سایتش می‌شود که این پیشرفت در جذب مشتریان بسیار تأثیرگذار است.

هر زمان که شرکت‌ ها، برای کارمندان و مشتریان خود ارزش قائل شوند و آن‌ها را در اولویت قرار دهند، کارمندان و مشتریان نیز به آن شرکت اعتماد می‌کنند، در نتیجه موقعیت شرکت تداوم بیشتری می‌یابد و سودآوری برای آن محصول نیز بیشتر می‌شود. اعتماد برای یک نشان تجاری به سختی به‌وجود می‌‌‌آید و ممکن است به سرعت هم این اعتماد از بین برود مخصوصا برندهایی که دیگر کسی به عنوان برند آن‌ها را نمی‌شناسد و به صورت یک اسم عمومی در آمده‌اند مانند: تاید و کلینکس.

 

 نوشته‌های مرتبط با: نشان تجاری و تاثیر اینترنت و شبکه‌های اجتماعی بر روی آن

تاکنون ۰ دیدگاه برای "نشان تجاری و تاثیر اینترنت و شبکه‌های اجتماعی بر روی آن" ثبت شده است.