خانه برند وبلاگ برند یا علامت تجاری چیست و استفاده از آن چه اهمیتی دارد؟

برند یا علامت تجاری چیست و استفاده از آن چه اهمیتی دارد؟

مطابق ماده ۱ قانون علائم و اختراعات مصوب اول تیر ۱۳۱۰ هجری خورشیدی، برند تجاری یا علامت تجاری به هر نوع علامتی اعم از نقش، تصویر، رقم، حرف، عبارت، مهر، لفاف و غیر آن که برای امتیاز و تشخیص محصول صنعتی تجاری یا فلاحتی اختیار می‌شود.

در فرهنگ ایرانی برند به محصولی اشاره دارد که ارزش و اعتبار زیادی داشته باشد. یک برند تجاری زمانی دارای قدرت و محبوبیت بالاتری است که افراد به آن حس مالکیت داشته باشند. مثلا بارها شنیده‌ایم که با نام بردن از یک اسم تجاری می‌گویند: این برند محبوب من است!

علامت‌های تجاری قدرتمند این توانایی را دارند که هیجان و عواطف مصرف‌کنندگان خود را بر بینگیزانند و در مقابل مشتریان از آن‌ها انتظار خلق محصولات خاص و نوآورانه را دارند.

علامت تجاری، نشان تجاری، اسم تجاری، آرم، مارک و لوگو در واقع به همان معنی برند تجاری هستند.

انجمن بازاریابی امریکا که انجمنی تخصصی برای متخصصین بازاریابی است، علامت تجاری را اینگونه تعریف کرده است:

برند تجاری، مارک یا نمانام (به انگلیسی: Brand)؛ یک نام، عبارت، طرح، نماد یا هر ویژگی دیگری است که مشخص‌کنندهٔ خدمات یا فروشندهٔ محصولی خاص باشد که به وسیلهٔ آن از دیگر محصولات و خدمات مشابه متمایز می‌گردد. عنوان قانونی برای برند، نشان تجاری است.

مزایا و اهمیت استفاده از برند تجاری برای محصولات

  • با کمک قانون از کالاها و محصولات تولید شده در مقابل کپی‌کاری، تقلب و سوءاستفاده حمایت می‌کند.
  • مصرف‌کننده می‌تواند کالا، محصول و خدمات مشابهی که توسط بنگاه‌هاب مختلف تجاری عرضه می‌شوند را از هم تمیز دهد.
  • معمولا برای اعطای نمایندگی یکی از ضرورت‌ها به شمار می‌رود.
  • با کسب اعتبار و محبوبیت می‌تواند تبدیل به دارایی ارزشمند شرکت ها و فعالین صنعتی شود.

پس نتیجه می‌گیریم یک علامت تجاری مجموعه‌ای از همه ویژگی‌ها، مفاهیم و حس‌هایی است که به یک محصول گره خورده و باعث تمایز آن از سایر کالاها و محصولات می‌شود.

مطالب مرتبط

۸ آذر ۱۳۹۶

برند ریباک (Reebok) در سال ۱۹۵۸ توسط دو نوه بنیان‌گذار کفش‌دوزی، ایجاد شد و نام آن را با الهام از یک غزال آفریقایی، ریبوک نامیدند که نهایتا با کمپانی فاستر و پسران ادغام گردید.

۸ آذر ۱۳۹۶

برندسازی شهری که امروزه مسئولان شهری به آن می‌اندیشند، برگ برنده یک شهر در رقابت‌های اقتصـادی و اجتماعی برای توسعه گردشگری می‌باشد. موضوعی که در این نوع برندسازی باید به آن توجه کرد این است که چگونه فرهنگ، تاریخ، معماری، مناظر و محیط باهم ترکیب شوند تا از طرف اکثریت مردم مورد قبول واقع شود.

۸ آذر ۱۳۹۶

برند میهن در سال ۱۳۵۵ توسط برادران پایداری در شهر اسلامشهر پایه‌گذاری شد. ایوب پایداری مدیرعامل و پایه‌گذار برند میهن که اکنون یکی از چهره‌های شاخص صنعت، تولید و کارآفرینی ایران است از هیچ شروع کرده بود ولی اکنون ۶۵ درصد سهم بازار بستنی در ایران به برند میهن تعلق دارد.

۵ آذر ۱۳۹۶

مهندس محمود خلیلی بنیان‌گذار صنعت گاز مایع در ایران و بنیان‌گذار برند بوتان می‌باشد. او پس از سفر به خوزستان و آگاهی از این موضوع که یکی از فرآورده‌های با ارزش نفت یعنی گاز مایع بدون استفاده سوزانده می‌شود به همراه پسرش مقدمات تاسیس شرکت بوتان را فراهم کرد.

۵ آذر ۱۳۹۶

برند مک دونالد جزو بزرگ‌ترین و معروف‌ترین فست‌فودهای زنجیره‌ای جهان است. اولین شعبه‌ی این رستوران در سال ۱۹۴۸ توسط ۲ برادر به نام‌های ریچارد و موریس مک دونالد در سن‌برناردینوی کالیفرنیا راه‌اندازی شد.

۴ آذر ۱۳۹۶

برند شخصی برندی است که نشان دهنده‌ی چهره عمومی فرد ‌باشد یعنی باید شخصیت درونی فرد با رفتار اجتماعیش یکی باشد و بتواند یک تصویر عمومی مشخص، قدرتمند و متقاعدکننده داشته باشد. برای داشتن برند شخصی قوی فرد باید نقاط ضعف و قوت خود را بشناسد.