خانه برند

مرکز تخصصی ثبت علامت تجاری و خرید و فروش برند

برندینگ یا برندسازی دانشی است که با برتری دادن به یک برند تجاری باعث افزایش اعتبار و شهرت علامت تجاری در بازار رقابت می‌شود، اعتبار و شهرت یک نام تجاری به طور مستقیم می‌تواند منجر به فروش بیشتر و قیمت گران‌تر محصولات و خدمات شود، به زبان دیگر برندینگ یا برندسازی روش هوشمندانه تجارت و تولید ثروت است.

اهداف برندینگ

 • ایجاد پیام واضح در ذهن مشتری
 • تایید اعتبار و محصولات شما نزد مشتری
 • ارتباط با مخاطبان شما از طریق محصولات و خدمات
 • تحریک افراد برای خرید
 • ایجاد کاربران و مشتریان وفادار

انواع برندسازی یا برندینگ

 • برندسازی مشارکتی یا Co-Branding: مشارکت با برندی دیگر جهت دست­یابی به هدف مشترک.
 • برندسازی دیجیتال: وب سایت، رسانه­‌های اجتماعی، بهینه‌سازی موتور جستجو، استفاده از وب برای تجارت.
 • برندسازی شخصی Personal Branding: روش­ هر فرد برای ایجاد اعتبار و شهرت برای خودش.
 • برندسازی علّی: برندتان را با یک نیت خیرخواهانه همسو کنید (مسئولیت اجتماعی برند تجاری)
 • برندسازی کشوری: تلاش برای جذب توریست و کسب و کار.

گام‌های اساسی برندینگ

 1. انجام تحقیقات بازاریابی
 2. تمرکز بر یک ارزش منحصر به‌ فرد
 3. انتخاب نام مناسب برای انتقال پیام برند
 4. ایجاد رابطه احساسی برند با مشتری
 5. ایجاد یک رابطه پایدار با مشتری

روش‌های برندسازی

بسیاری از صاحبان کسب و کار، برندینگ یا همان مراحل برند کردن یک نام تجاری را مقوله‌ی پیچیده‌ای می‌دانند. برای تبدیل یک نشان تجاری به یک برند مشهور توجه به ۷ نکته ضروری است که عبارتند از:

 1. قابل اعتماد بودن: داشتن تبلیغات درست و به دور از ریاکاری باعث جلب اعتماد در بازار هدف می‌شود. یعنی صداقت داشته باشید تا مخاطبان به شما اعتماد کنند و هویت کسب و کارتان حفظ شود. همواره اهداف کسب و کارتان را به یاد داشته باشید و سعی کنید که از آن اهداف دور نشوید.
 2. خلاقیت داشته باشید: سعی نکنید مقلد دیگر شرکت ها باشید. در طراحی نام و لوگو برای محصولات خود خلاقیت به خرج دهید. با تقلید به مخاطبان نشان می‌دهید که نوآوری، محصول یا خدمات جدیدی برای ارائه ندارید. در واقع برای موفق شدن با خلاقیت خود در طراحی برند تجاری، محصولات و حتی نوع بسته‌بندی محصول باید به رقبا نشان دهید که علامت تجاری شما منحصر به فرد است.
 3. حل‌کننده مشکلات باشید: همیشه باید این موضوع را به یاد داشته باشید که بازار هدف بیشتر به دنبال رفع مشکلات است تا محصول جدید. پس باید در ارائه محصول یا خدمات به نحوی عمل کنید که محصول جدید شما بتواند مشکلی را حل نماید. در واقع اگر محصول شما بتواند مشکل عمده‌ای را حل کند در ذهن مخاطبان به راحتی ثبت می‌شود.
 4. برای مشتریان جذاب باشید: اگر می‌خواهید برای مشتریان جذاب باشید باید از این موضوع مطمئن شوید که محصول شما خدمات با ارزشی دارد. یعنی لزوما طراحی‌های پر زرق و برق باعث جذابیت محصول نزد مخاطبان نمی‌شود، بلکه خدمات محصول است که می‌تواند همیشه برای مشتریان جذابیت داشته باشد. حال بهترین روش برای متقاعد کردن مشتری از طریق احساسات است. با داشتن نام تجاری روشن و ایجاد احساسات مخاطب نسبت به نام تجاری، می‌توانیم فعالیت برندینگ موفقی داشته باشیم.
 5. عمل به تعهدات: تنها چیزی که ارزش نام تجاری شما را حفظ می‌کند عمل به تعهد‌ها و ضمانت‌هایی است که به مشتری می‌دهید، طبیعی است که این ضمانت‌ها باید کاملا با برند تجاری و هدف شما منطبق باشد.
 6. قرار نیست همه چیز باشید: این موضوع  روشن است که شما نمی‌توانید تمام خدمات را به مشتریان خود ارائه دهید، بهتر است همیشه بر روی نقاط قوت شرکت خود تمرکز کنید و سعی کنید همواره نقاط قوت خود را تقویت کنید. به‌عنوان مثال: اپل ماشین لباسشویی یا ماشین ظرفشویی نمی‌فروشد چرا که در این‌کار عالی نیست و قرار هم نیست باشد اما همواره یک شرکت محبوب است چرا که بر نقاط قوت خود تمرکز می‌کند.
 7. حضور همیشگی: حرکتی آهسته و پیوسته برای برندینگ داشته باشید و سعی کنید همیشه در کنار مشتری و مخاطب حضور داشته باشید و از صحنه رقابت خارج نشوید. حتی زمانیکه برند شما در اوج محبوبیت قرار دارد. همچنین برای انجام هر اقدامی این نکته را در نظر بگیرید که آیا این اقدام با نام و فعالیت تجاری شما سازگار است یا خیر.

 نوشته‌های مرتبط با: برندینگ یا برندسازی چیست و باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟

تاکنون ۰ دیدگاه برای "برندینگ یا برندسازی چیست و باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟" ثبت شده است.


۹۱۲۲۱۲۸۱۹۱ ۹۸+

مشاوره و خرید برند آماده

Holler Box