خانه برند وبلاگ برندسازی و برندینگ چگونه تعریف می‌شوند و چه مفهومی دارند؟

برندسازی و برندینگ چگونه تعریف می‌شوند و چه مفهومی دارند؟

برندسازی یا به اصطلاح برندینگ (Branding) تعارف زیاد و گوناگونی دارد. در این مقاله می‌کوشیم از نگاهی تازه به این مفاهیم نگاه کنیم و تعریفی دقیق از برند و مفهوم برندسازی داشته باشیم.

مفهوم برند و علامت تجاری

برای داشتن یک تعریف دقیق و مشخص از برند تجاری با این مثال شروع می‌کنیم: هر فردی برای معرفی هویت و مشخصات خود به افراد دیگر از شناسنامه و یا کارت شناسایی خود استفاده می‌کند. یعنی این مدارک به عنوان نمادی از هویت بخشی آن فرد به حساب می‌آید.
البته قابل ذکر است که برند مفهومی جامع و کامل‌تر از این‌ها دارد. در واقع یک برند باید تصویری از آن پدیده در ذهن مخاطب به وجود بیاورد که شخص با دیدن آن پدیده تنها نام آن برند برایش تداعی شود.

هدف از ایجاد برند باید این باشد که پیامی در ذهن مخاطب از طریق نماد یا نشانه‌ی خاصی ایجاد کند.

حال به تعریف دیگری از برند توجه کنید: هر چیزی که بتواند باعث ایجاد وجه تمایز و تفاوت در معرفی و شناسایی محصول یا خدمات باشد را می‌توان به عنوان برند تجاری ، علامت و یا نشان تجاری در نظر گرفت.


بیشتر بخوانید: آیا می‌خواهید نسبت به ثبت شرکت و ثبت برند خود اقدام کنید؟


مفهوم برندسازی

در جوامع علمی ما برندینگ ماهیت اقتصادی دارد. حال به تعاریفی از برندسازی توجه کنید: عملی که به ‌وسیله‌ی آن تصویری از برند را در ذهن مشتری ایجاد کنیم.

برندسازی فعالیتی است که تجربه‌ای مداوم از مزایای کالا را به مشتریان ضمانت می‌کند و به ضمانت خود هر روز عمل می‌کند.

رشته‌ی علوم ارتباطات یک رشته‌ی تأثیرگذار در برندسازی است که می‌توان از این رشته به عنوان پایه‌ی مطالعات برندسازی استفاده کرد.

بنابراین برندسازی را این‌گونه می‌توان تعریف کرد:

فرایندی که صاحبان یا سازندگان برند با تلاشی برنامه ریزی شده، مدیریتی فراگیر و بهره گیری از ابزار مختلف سعی در ایجاد حداکثر برداشت مورد نظر خود از طریق نماد برند در مخاطبان می‌کند.

ساخت جایگاه مناسب برای برند تجاری

یک جایگاه خوب برای برند تجاری کمک می‌کند تا از سه طریق بازاریابی رهبری شود:

  1. شفاف سازی ماهیت برند.
  2. اهدافی که به کمک برند مشتری به آن‌ها می‌رسد.
  3. از چه روشی این امکان فراهم می‌شود.

چهار مؤلفه‌ی کلیدی جهت ساخت جایگاه رقابتی برای برند تجاری وجود دارد:

  1. چهارچوب رقابتی مرجع از نظر بازار هدف و ماهیت رقابت.
  2. نقاط تمایز از نظر تداعی‌های ذهنی برند قوی، مطلوب و بی‌همتا.
  3. نقاط اشتراک از نظر تداعی‌های ذهنی برند که هرگونه نقاط تمایز از طرف رقبا را خنثی می‌کند.
  4. برندی که ماهیت برند و نقاط تمایز کلیدی را در ۳ تا ۵ کلمه خلاصه می‌کند.

مطالب مرتبط

۸ آذر ۱۳۹۶

برند ریباک (Reebok) در سال ۱۹۵۸ توسط دو نوه بنیان‌گذار کفش‌دوزی، ایجاد شد و نام آن را با الهام از یک غزال آفریقایی، ریبوک نامیدند که نهایتا با کمپانی فاستر و پسران ادغام گردید.

۸ آذر ۱۳۹۶

برندسازی شهری که امروزه مسئولان شهری به آن می‌اندیشند، برگ برنده یک شهر در رقابت‌های اقتصـادی و اجتماعی برای توسعه گردشگری می‌باشد. موضوعی که در این نوع برندسازی باید به آن توجه کرد این است که چگونه فرهنگ، تاریخ، معماری، مناظر و محیط باهم ترکیب شوند تا از طرف اکثریت مردم مورد قبول واقع شود.

۸ آذر ۱۳۹۶

برند میهن در سال ۱۳۵۵ توسط برادران پایداری در شهر اسلامشهر پایه‌گذاری شد. ایوب پایداری مدیرعامل و پایه‌گذار برند میهن که اکنون یکی از چهره‌های شاخص صنعت، تولید و کارآفرینی ایران است از هیچ شروع کرده بود ولی اکنون ۶۵ درصد سهم بازار بستنی در ایران به برند میهن تعلق دارد.

۵ آذر ۱۳۹۶

مهندس محمود خلیلی بنیان‌گذار صنعت گاز مایع در ایران و بنیان‌گذار برند بوتان می‌باشد. او پس از سفر به خوزستان و آگاهی از این موضوع که یکی از فرآورده‌های با ارزش نفت یعنی گاز مایع بدون استفاده سوزانده می‌شود به همراه پسرش مقدمات تاسیس شرکت بوتان را فراهم کرد.

۵ آذر ۱۳۹۶

برند مک دونالد جزو بزرگ‌ترین و معروف‌ترین فست‌فودهای زنجیره‌ای جهان است. اولین شعبه‌ی این رستوران در سال ۱۹۴۸ توسط ۲ برادر به نام‌های ریچارد و موریس مک دونالد در سن‌برناردینوی کالیفرنیا راه‌اندازی شد.

۴ آذر ۱۳۹۶

برند شخصی برندی است که نشان دهنده‌ی چهره عمومی فرد ‌باشد یعنی باید شخصیت درونی فرد با رفتار اجتماعیش یکی باشد و بتواند یک تصویر عمومی مشخص، قدرتمند و متقاعدکننده داشته باشد. برای داشتن برند شخصی قوی فرد باید نقاط ضعف و قوت خود را بشناسد.