خانه برند وبلاگ برندسازی شهری چیست و چه مزایایی برای صنعت توریسم دارد؟

برندسازی شهری چیست و چه مزایایی برای صنعت توریسم دارد؟

برندسازی شهری که در فرهنگ بین‌المللی با واژه‌هایی چون Urban branding – Destination Branding – Place branding شناخته می‌شود در گذشته در قالب بازاریابی مکان، مقصد و مخصوصا در زمینه گردشگری شناخته می‌شد. امروزه با تغییر در استراتژی‌های مدیریت، برندسازی نسبت به بازاریابی اولویت یافته و دست‌اندرکاران و مسئولان شهری به برندسازی شهری می‌اندیشند.

موضوعی که در برندسازی شهری باید به آن توجه ویژه‌ای داشت این است که چگونه فرهنگ، تاریخ، رشد اقتصاد و توسعه اجتماعی، مناظر و محیط، زیرساخت و معماری با هم ترکیب شوند تا از طرف اکثریت مردم مورد قبول واقع شود.

بیشترین دغدغه برای برندسازی شهری آن است که چه درک و تصویری از آن شهر برای شما وجود دارد. به عنوان مثال باید بدانید که وضعیت شهر شما برای برندسازی چگونه است؟ آیا امکانات لازم برای برندسازی شهری در آنجا فراهم می‌باشد یا خیر؟ بنابراین باید مواردی را در نظر گرفت که این موارد عبارتند از:

 • بیشترین میزان شهرت شهر شما به چه چیزی می‌باشد؟
 • میزان این شهرت چقدر است؟
 • دانستن این موضوع که هتل‌ها، مراکز فرهنگی، رستوران‌ها، جاده‌ها، بیمارستان‌ها، حمل و نقل عمومی در شهر چه وضعیتی قرار دارند؟
 • بررسی این موضوع که آیا به لحاظ فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی امکان رشد و توسعه برند شهری برای مخاطبان وجود دارد؟

در دنیای رقابتی امروز، شهرها در عرصه‌های مختلف سعی دارند از یکدیگر پیشی بگیرند، همچنین گردشگری شهری نیز به عرصه‌ای برای رقابت شهرها تبدیل شده است، به همین دلیل برندآفرینی و بازاریـابی برای مقاصد گردشگری بـیشتر رواج یافته است. در واقع برند شهری در گردشگری، برگ برنده یک شهر در رقابت‌های اقتصادی و اجتماعی برای توسعه گردشگری می‌باشد.

تحقیقات علمی و دانشگاهی نشان می‌دهد با توجه به روند جهانی شدن، صنعت توریسم یکی از پایدارترین روش‌های افزایش درآمدهای شهری بوده و می‌تواند کمک بزرگی به توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی شهر نماید. از این رو برندسازی شهری در جهت ایجاد مزیت‌های رقابتی پایدار و مخصوصا ایجاد تجربیات به یادماندنی و ذهنیت‌ساز طراحی و اجرا می‌گردد. تجربیاتی که باعث می‌شود گردشگران در انتخاب‌های بعدی، آن مقصد را در اولویت قرار داده و به عنوان مقصد گردشگری مجدد خود انتخاب نمایند.

یک برند شهری مناسب باید شامل موارد زیر باشد:

 1. تناسب و زیبایی
 2. جایگاه مناسب
 3. تناسب
 4. ظرفیت برد و تحمل‌پذیری مناسب
 5. جذابیت
 6. الهـام‎بخش
 7. بی‌همتایی

برندسازی شهری در ایران

برند شهری و برندسازی شهری یکی از مسائلی است که متاسفانه در ایران بی‌توجهی زیادی نسبت به آن وجود دارد و در عمل اقدامات خاصی در راستای آن صورت نگرفته است. هر یک از شهرهای ایران از ابعاد مختلف جغرافیایی، کالبدی، تاریخی و… استعداد بسیاری در برند شدن دارند و می‌توانند گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب کنند، اما ضعف زیادی که در حوزه برندسازی شهری وجود دارد و عدم آگاهی کافی نسبت به آن، همچنین الگوبرداری‌های نامناسب از کشورهای دیگر، باعث شده بسیاری از مناطق مستعد که قابلیت‌های برندسازی را دارند، نادیده گرفته شوند. اگر برندسازی شهرها درست صورت بگیرد می‌تواند موجب رونق گردشگری بیشتر، سرازیر شدن سرمایه بیشتر و در نهایت توسعه و پیشرفت شهری شود، چرا که برندسازی شهری موجب کسب جایگاه برتر در ذهن سرمایه‌گذاران خواهد شد.

در کشور ما ایران شهرهای زیادی وجود دارد که پتانسیل بسیاری برای برند شدن دارند. شهرهایی مانند: اصفهان با بناهای تاریخی شناخته شده‌ای که دارد، شیراز که آرامگاه حافظ و سعدی است و تخت جمشید در آنجا قرار دارد و یا تهران با برج میلاد، میدان آزادی و غیره. تمامی این شهرها و بسیاری از شهرهای دیگر در کشورمان می‌توانند به یک مکان یا مقصد گردشگری ویژه تبدیل شوند ولی هیچ فعالیت خاصی در جهت تبدیل این شهرها به برند شهری وجود ندارد. البته اقدامات کمی در تهران صورت گرفته ولی بدلیل اینکه برنامه‌ریزی‌های مشخصی ندارد، نتوانسته برند قدرتمندی را ایجاد کند.

مطالب مرتبط

۸ آذر ۱۳۹۶

برند ریباک (Reebok) در سال ۱۹۵۸ توسط دو نوه بنیان‌گذار کفش‌دوزی، ایجاد شد و نام آن را با الهام از یک غزال آفریقایی، ریبوک نامیدند که نهایتا با کمپانی فاستر و پسران ادغام گردید.

۸ آذر ۱۳۹۶

برند میهن در سال ۱۳۵۵ توسط برادران پایداری در شهر اسلامشهر پایه‌گذاری شد. ایوب پایداری مدیرعامل و پایه‌گذار برند میهن که اکنون یکی از چهره‌های شاخص صنعت، تولید و کارآفرینی ایران است از هیچ شروع کرده بود ولی اکنون ۶۵ درصد سهم بازار بستنی در ایران به برند میهن تعلق دارد.

۵ آذر ۱۳۹۶

مهندس محمود خلیلی بنیان‌گذار صنعت گاز مایع در ایران و بنیان‌گذار برند بوتان می‌باشد. او پس از سفر به خوزستان و آگاهی از این موضوع که یکی از فرآورده‌های با ارزش نفت یعنی گاز مایع بدون استفاده سوزانده می‌شود به همراه پسرش مقدمات تاسیس شرکت بوتان را فراهم کرد.

۵ آذر ۱۳۹۶

برند مک دونالد جزو بزرگ‌ترین و معروف‌ترین فست‌فودهای زنجیره‌ای جهان است. اولین شعبه‌ی این رستوران در سال ۱۹۴۸ توسط ۲ برادر به نام‌های ریچارد و موریس مک دونالد در سن‌برناردینوی کالیفرنیا راه‌اندازی شد.

۴ آذر ۱۳۹۶

برند شخصی برندی است که نشان دهنده‌ی چهره عمومی فرد ‌باشد یعنی باید شخصیت درونی فرد با رفتار اجتماعیش یکی باشد و بتواند یک تصویر عمومی مشخص، قدرتمند و متقاعدکننده داشته باشد. برای داشتن برند شخصی قوی فرد باید نقاط ضعف و قوت خود را بشناسد.

۳ آذر ۱۳۹۶

برندینگ دانشی است که با برتری دادن به یک برند باعث افزایش اعتبار و شهرت آن برند در بازار رقابت می‌شود، اعتبار و شهرت یک برند به‌طور مستقیم می‌تواند منجر به فروش بیشتر و قیمت گران‌تر محصولات و خدمات شود، به زبان دیگر برندسازی روش هوشمندانه تجارت و تولید ثروت است.