خانه برند

مرکز تخصصی ثبت علامت تجاری و خرید و فروش برند

برندها و علائم تجاری به انواع و دسته‌بندی‌های گوناگونی تقسیم می‌شوند. در این مقاله از وبسایت تخصصی خانه برند که در زمینه ثبت برند ، خرید و فروش برند تجاری (برند آماده یا بذند فروشی)، تمدید علامت تجاری و انتقال برند فعالیت می‌کند، با انواع برند تجاری آشنا می‌شویم.

انواع برند به لحاظ فعالیت بنگاهی

  • برند سازمانی: سازمان‌ها برای ارایه خدمات به افراد تشکیل می‌شوند. به همین دلیل انواع برند سازمانی شکل می‌گیرد تا وفاداری را در مخاطبانشان که همان اعضای سازمان هستند به وجود بیاورند، این وفاداری به‌وجود آمده بین افراد باعث می‌شود تا این حس از تولیدکنندگان به مصرف کنندگان برند منتقل شود. نکته‌ی مهم دیگری که وجود دارد این است که در برندهای سازمانی باید اتحاد، صف بندی و هم‌سویی در رفتار و اعمال کارکنان وجود داشته باشد، زیرا داشتن این ویژگی‌ها باعث می‌شود که برند سازمانی به تعهداتی که داده عمل کند، اهداف خود را گسترش داده و سریع‌تر به آن‌ها برسد.
  • برند سیاسی: انواع برند سیاسی توسط گروه‌ها، افراد و شخصیت‌های سیاسی سفارش داده می‌شوند و همانطور که از نام آن‌ها پیداست موضوعی سیاسی دارند. به عنوان مثال نیروی دریایی آمریکا یک جایگاه بسیار جدی و نچسب از خودش ساخته که شعار تبلیغاتیش این است: ما باغ گل رز به شما وعده نمی‌دهیم ما به دنبال افراد خوب کمی هستیم، افرادی که انسان‌های خاصی هستند، افرادی که از حل موضوعات سخت نمی‌ترسند. در واقع این شعار نوعی برند سیاسی برای نیروی دریایی آمریکا به‌‌حساب می‌‌آید و این یعنی جایگاهی که نیروی دریایی آمریکا برای خودش برگزیده خوشایند نیست و واقع بینانه است.
  • برند گردشگری: انواع برند گردشگری یا توریستی را می‌توان با پدیده‌های طبیعی، اماکن و آثار تاریخی، شهرها، صنایع دستی و… تعریف کرد. به عنوان مثال در کشور ما تخت جمشید، قله دماوند، خلیج فارس، دریاچه خزر، غار علی صدر و… جزء برندهای گردشگری یا توریستی محسوب می‌شوند.
  • برند فرهنگی
  • برند تجاری
  • برند خدماتی
  • برند صنعتی
  • برند کالا

انواع برند به لحاظ فعالیت فردی

برای ایجاد برند فردی محوریت اصلی ما تکیه بر فرد است ولی به فعالیتی گروهی و منظم نیاز داریم تا به هدف اصلی خود که به‌‌وجود آوردن تصویر ذهنی خوب از یک فرد است برسیم.

به‌عنوان مثال: کاربران فعال در شبکه‌های اجتماعی نمونه‌ی آشکاری از برند به لحاظ فعالیت فردی می‌باشند زیرا همیشه در تلاشند تا خود را مشهور کنند و به یک شخصیت شناخته شده بین کاربران دیگر تبدیل شوند.

مثال دیگری در زمینه‌‌ی سیاست: اگر فردی تصمیم داشته باشد به عنوان نامزد ریاست جمهوری در انتخابات شرکت کند باید تلاش کند تصویر ذهنی خوب و مطلوبی از خودش در مردم ایجاد کند، چنانچه سابقه‌ی مطلوبی نداشته باشد باید با ایجاد زمینه‌ی برند شخصی، خود را فردی قابل اعتماد جلوه دهد. به همین دلایل است که بیشتر هزینه‌های مربوط به تبلیغات انتخاباتی، برای ایجاد یک تصویر ذهنی خوب از فرد در ذهن مخاطب صرف می‌شود.

انواع علامت تجاری به لحاظ حوزه تأثیر

  • برند جهانی: برندهایی هستند که در تمامی دنیا شناخته شده‌اند و در بسیاری از کشورها در دسترس می‌باشند. به عنوان مثال: برند آدیداس، علامت تجاری کوکاکولا، برند نایک و صدها محصول و خدمات دیگری که در سطح جهانی بسیار معروف هستند در این دسته قرار می‌گیرند.
  • برند بین المللی: برند بین‌المللی با برند جهانی متفاوت است و تفاوتش در این است که برند جهانی در تمامی بازارها به مصرف کنندگان خود هویت و جایگاه یکسانی را ارائه می‌دهد، ولی برند بین‌المللی که قابل دسترس در سطح جهانی است، موقعیت هویت علامت تجاری خود را در جهتی که با مخاطبان خود متناسب شود تغییر می‌دهد. برندهایی که در سطح بین‌المللی گسترش می‌یابند فرصت خوبی را برای گسترش بازارهای جهانی به وجود می‌آورند. به همین دلیل بهتر است این ظرفیت به هر برندی داده شود تا به سمت بین المللی شدن پیش برود. ولی برای مؤفقیت و کامیابی در بازار هدف باید شناخت و بررسی دقیق‌تری نسبت به شرایط فرهنگی و بازارهای محلی آن کشور داشت.


نوشته‌های مرتبط با: انواع برند و علامت تجاری و گونه شناسی آن‌ها

تاکنون ۰ دیدگاه برای "انواع برند و علامت تجاری و گونه شناسی آن‌ها" ثبت شده است.